görüntülü sohbet
  Günün Konusu
“MOBİL ÖDEME HİZMETİ AÇILMIŞTIR.”

Mobil ödeme hizmetimiz Bayan24.com üzerinde hizmete girmiştir.Avea,Türkcell,Vodafone ile hemen VİP üyeliğniizi alın. ...

  3
 • 20.01.2017
  • Akvaryum balığı besleme
 • Küçük
 • Büyük
 • 0 Yorum
 • Kendinize dost olarak akvaryum balıklarını seçtiyseniz, balık almadan önce mutlak bilmeniz gerekenler olmalıdır. Balıklar diğer canlı türlerine göre bakımı, temizliği, beslemesi daha dikkat isteyen canlılardır. Çünkü daha hassas ve hastalıktan yada olumsuz şartlardan ölme olasılıkları daha yüksektir.

  Öncelikle akvaryum balığı satın almaya karar verdiniz, bilmeniz ve yapmanız gerekenler başlıca şunlardır.

  İlk kural olarak akvaryumcunun dediğine kesinlikle inanmayacaksınız !
  Çünkü balık türleri ve çeşitleri çok fazla olduğundan ve tamamen hobiye, merağa dayalı konular olduğundan akvaryumcu kendi beslemediği balık hakkında hiç bir bilgisi olmayacaktır. Bu yüzden kendi balığınız hakkında kendiniz bilgiye sahip olmalısınız.

  1 - Hangi tür balık besleyeceğim ?
  Akvaryumunuzu kurmadan önce karar vermeniz gereken ilk nokta budur. Hangi tür balık besleyeceğiniz önemlidir çünkü her balığın yaşadığı su sıcaklığı, akvaryum büyüklüğü ve su sertliği, beslenme gibi bir çok özelliği değişiktir. Siz ilk olarak beslemek istediğiniz balığı düşünüp, sonrasın da ona uygun yaşam şartları oluşturmalısınız. Bu olayda ince çizgiler önemlidir, çünkü örnek verecek olursak 1,5 metre büyüklüğünde bir akvaryumda büyütülmesi gereken balığı 50cm lik bir akvaryumda da yaşatırsınız ancak o balık yavrulamaz, yeterince büyümez, yeterince renk vermez gibi sizin şartlarınız balığın yaşam şartına uygun olmadığı kadar balığınız da kötü tecrübeler yaşarsınız.

  2 - Besleyeceğim balığı seçtim, şimdi ne yapmalıyım ?
  Besleyeceğiniz balık türüne karar verdiyseniz bu balık ile ilgili detay ve yaşam şartlarını güzel bir araştırınız.

  Başlıca önemli konular !

  a - Hangi yemler ile beslenir : Balığın bitkisel veya protein içerikli yemler ilemi beslendiğini öğrenin, çünkü yanlış yem tercihi balığı öldürecektir. Bitkisel beslenen bir balığa protein içerikli yem vermeniz, o balığın sindirim sisteminin zayıflığından dolayı balığa büyük etkisi olacaktır.

  b - Su sıcaklığı kaç derece olmalıdır : Balık türleri arasın da en önemli noktalardan biride yaşadıkları su sıcaklığıdır. Uygun olmayan su sıcaklığın da balığınız yaşamaz veya yaşasa bile büyüme ve üreme konularında sıkıntılar yaşarsınız.

  c - Su sertliği : Her balık türünün yaşadığı su sertliği (ph) vardır. Suyun Ph derecesi üreme için çok önemlidir. Bu yüzden balığı profesyonel besleyen herkes de Ph ölçer vardır ve yeni su değişimlerin de veya balığı suya koymadan önce suyun sertliğini uygun duruma getirir. Balığın yaşam şartlarına göre suyun ph'ını artırma veya düşürme yöntemleri vardır. Akvaryumun içerisine koyulan aksesuarlar, taşlar, kumlar, bitkiler den tutun ek tuzlar ve maddeler ile bunları ayarlamak mümkündür.

  d - Dizayn : Akvaryumu dizayn ederken o balık doğasın da nasıl ortamlar da yetişiyor buna dikkat ediniz. Mesela kayalık ortamların balığını tutup yeşillikler içerisinde büyütmek o balığa rahatsızlık tan başka birşeyler vermeyecektir.

  e - Yemleme ve beslenme : Mümkün oldukça birden fazla yem çeşiti ile besleyin ki balığınız daha sağlıklı olsun, hergün aynı yemeği yemekler sağlıklı olunmaz değil mi ? Bu yüzden balığın beslenme şekline uygun en az 2 çeşit yem satın alınız. Ayrıca fazla yem akvaryuma zararlıdır, çünkü arta kalan yemler suyu kirletecektir.

  f - Kaç tür balık alacaksınız : Aynı akvaryum içerisin de birden fazla tür besleyecekseniz, balıkların beslenme türleri aynı olmalıdır. Ya bitkisel yada protein içerikli. Farklı beslenmeye sahip balıklar satın almayın. Ayrıca bir biri ile anlaşamayacak balık türlerini bir arada beslememeniz gerektiği gibi, akvaryumda 2 den fazla balık türüne yer vermenizi pek tavsiye etmeyiz.

  g - Erkek ve dişi sayısı : Bazı balık türlerinde erkek başına, 3-4 dişi düşmesi gerekir. Bu genellikle Trepheus türü balıklar için geçerlidir ancak Koloni halinde yaşayan bir çok balık türünde bu kural geçerli. Bu yüzden balık türünüzün dişi ve erkek türünü iyi dengelemelisiniz.

  h - Yeni akvaryuma balık konulmaz : Bir akvaryum kurduğunuz da içine hemen balık koymayın, akvaryumda balığa yaşam şartları oluşabilmesi ve suda yararlı bakterilerin üreyebilmesi için akvaryum 1 hafta süre kadar boş bir şekilde motorları ve filtreleri çalıştırılmalı. Ayrıca gün içinde çok az miktarda (suyu çok kirletir fazlası) yem atınız. bu yemler akvaryum içinde doğal döngü oluşmasını sağlar. Çünkü yararlı bakterilerin oluşması içinde buna ihtiyaç vardır.

  Yukarıda ki konular haricin de eksik kalan konuları, akvaryum balığı besleme ile ilgili bilginiz ve tecrübeniz var ise sizde yorumlarınız ile paylaşabilirsiniz.

  Akvaryumun temizliği gibi konuları en kısa sürede sizler ile paylaşacağız. 

 • 14,733 kez okundu.
 • Yorum Yap
   YORUMLAR
 • 0 Yorum
 • Konuya ait kayitli yorum bulunamadi, ilk olabilirsin.
  Hata : Yorum yazabilmek için üye girisi yapmalisiniz.

  Kayit Ol veya Giris Yap

  Tesekkürler : Yorumunuz yöneticilerimiz tarafindan kontrol edildikten sonra yayinlanacaktir.
   AŞAĞIDAKİ KONULAR İLGİNİZİ ÇEKER Mİ ?
 • Hangi Hayvanı Beslemeliyim Diyorsanız ? 11,589 kez okundu. 0 yorum
 • Köpek Almadan Önce Bilmeniz Gerekeler ! 14,500 kez okundu. 0 yorum
 • Kedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler ! 25,280 kez okundu. 0 yorum
 • Kuş Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler ! 12,159 kez okundu. 1 yorum
 • iGuana Hakkında Kısa, Genel Bilgiler ! 6,632 kez okundu. 0 yorum
  • ekobilet
 • Chat & Sohbet

  Bayan24 sohbet sayfalarin da onlarca üye keyifle vakit geçiriyor, sende aramiza katilmak ister misin ?

  Sohbete giris için tiklayiniz.
 • Bu web sitesi, 18 yasindan küçükler için sakincali olabilecek içerikler barindirir. Çikis yapmadiginiz taktirde, 18 yasindan büyük oldugunuzu beyan etmis sayilirsiniz ...

  Copyright 2009 - 2016 Bayan24.com - Her hakki saklidir.

  Coral Software Trading Ltd & Standard Building C, N:7, De BrockDorff Street, Msida, MSD1421, Malta